تكنولوژي ساخت سنگ مصنوعي

تاریخچه صنعت سنگ های مصنوعی
جولای 4, 2018
اعتراض مردم به فعالیت کارخانه سنگ‌بری در شهرک ولیعصر همدان
جولای 19, 2018

تكنولوژي ساخت سنگ مصنوعي

 

تكنولوژي ساخت سنگ مصنوعي 

موادي كه براي خط توليد سنگ‌هاي مصنوعي به‌كار مي‌روند طوري انتخاب مي‌شوند كه براي كارهاي داخلي و خارجي ساختمان چه در كف و چه در نما ايده‌آل باشد. تكنولوژي تركيبي ويبره ـ پرس و نيز به‌كار بردن مواد طبيعي سنگ در تركيب آن از جمله مرمرها، سنگ‌هاي كلسيتي، گرانيت‌ها، و سنگ‌هاي سيليسي به‌همراه سيمان و مقدار كمي آب خواصي به سنگ مي‌دهد كه 75 درصد كيفيت خواص سنگ طبيعي را دارا باشد. محصولات استاندارد آنهايي هستند كه پس از توليد آماده نصب بوده و پارامترهاي آنها تكميل و ضخامت آنها كاليبره شده باشد و لبه‌هايش نيز ابزار خورده باشد. سنگ‌هاي طبيعي امروزه در مقابل فشار، نور، اشعه ماوراي بنفش و ناملايمات جوي به‌صورت بسيار كاملي مقاوم هستند، به‌علاوه محصولاتي هستند با نياز به نگهداري كم و مي‌توانند پس از نصب بارها ساب خورده و صددرصد مانند سنگ طبيعي رفتار كنند. از ديگر خصوصيات اين سنگ‌ها مي‌توان به تك لايه بودن آنها اشاره كرد كه در محيط خلأ فشرده و ويبره مي‌شوند و تركيب آنها شامل درصد بالايي از دانه‌هاي بهم پيوسته از تركيب آگرگات‌هاي سنگ طبيعي است مانند مرمر، گرانيت، كوارتز، پروفيري، ديوريت، كه با سيمان پرتلند 25/5 كلاس يك به هم مي‌چسبند. ميزان آب ـ سيمان در حدود 5 و 30 است. پانل‌ها درجه‌بندي شده، تخت و در قسمت‌هاي لبه همان‌گونه كه ما بخواهيم پخ خورده و طبق تلورانس‌هاي ديمانسيوني بوده و از لحاظ عكس‌العمل در برابر آتش در كلاس 5 هستند ـ رنگ آنها چه در برابر نور طبيعي و چه در مقابل نور ماوراي بنفش تغيير نكرده و مات نمي‌شود.

تكنولوژي توليد سنگ مصنوعي با به‌كارگيري حداكثر مواد طبيعي و تركيب افزودني‌هاي مدرن شيميايي اين اجازه را به ما مي‌دهد تا محصولات را طبق سفارش و خصوصيت مورد نظر مصرف‌كننده توليد كنيم. به همين ترتيب قدرت دكورسازي هر مكان داخلي يا خارجي ساختمان را با حداقل زمان و كمترين هزينه مي‌توانيم به انجام برسانيم، با اين مزيت كه زيبايي طبيعي مواد را حفظ كرده‌ايم. ساختارها، رنگ‌ها و الگوهاي بسيار متنوع و طبيعي اين محصولات از نظر طراحان و ساختمان‌سازان جالب و مورد توجه است. طبيعي بودن مواد به‌كار رفته هرگونه نياز به افزودني‌هاي خارجي جهت نگهداري از آنها را مرتفع ساخته است. همچنين آساني در نصب و استفاده نيز از ديگر ويژگي‌هاي اين سنگ‌ها است. تكنولوژي توليد اين محصولات با تركيب سيمان‌هاي كيفيت بالا، عمر مفيد استفاده از محصولات را تا 30 سال تضمين مي‌كند. همچنين مزايايي از قبيل ضديخ بودن، ضدصدا بودن، ضدآتش و جاذب انرژي بودن از ديگر خصوصيات سنگ‌هاي مصنوعي است.

از ديگر اطلاعات تكنولوژيك مي‌توان به ضخامت اين سنگ‌ها اشاره كرد. اين سنگ‌ها از رنج سه چهارم تا 5/2 اينچ توليد مي‌شوند و ميانگين ضخامت آنها معمولا 5/1 اينچ است. بنابراين محدوديت برش در اين سنگ‌ها وجود ندارد و به هر ضخامت مورد نظري مي‌توانند قالب‌گيري شوند. به همين ترتيب وزن اين محصولات بين 8 تا 10 پوند در هر فوت مربع متغير است. رنگ سنگ‌هاي طبيعي از رنگدانه‌هاي اكسيد آهن تامين مي‌شود. تكنولوژي رنگ كردن شامل دوپروسه است. رنگ زمينه به هر سنگ افزوده مي‌شود از طريق پاشيدن تركيب مخصوص حاوي رنگ‌هاي اكسيد آهن قبل از اينكه سنگ قالب‌گيري شود و سپس رنگ نماي سنگ روي آن پاشيده مي‌شود. بدين ترتيب تغيير رنگي در سنگ در طول ساليان و در مواجهه با آب و هواي مختلف ايجاد نخواهد شد.

از نظر دوام سنگ‌هاي مصنوعي مي‌توان به مقاومت فشاري آنها تا 4000 psi اشاره كرد. تست‌هاي آزمايشگاهي مخصوص نشان داده كه هيچ‌گونه تخريب يا تغييري در ساختار سنگ پس از 30 روز شرايط تحت انجماد بين 0 تا 5 درجه فارنهايت و سپس چرخه‌اي بين 70 تا 75 درجه فارنهايت رخ نداده است.

همچنین شما میتوانید تاریخچه ای از سنگ های مصنوعی را در سایت ایران سنگ بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =